poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Formalności przedślubne

Ślub, to nie jest nic innego, jak połączenie się dwóch rodzin o odmiennych tradycjach oraz gustach. To właśnie dlatego uroczystość tą trzeba solidnie przygotować - tak, aby spełniała wyobrażenia zarówna panny jak i pana młodego. W tym celu warto przygotować sobie terminarz, w którym rozplanujemy punkt po punkcie istotne elementy przygotowania tego najważniejszego dnia w życiu. Określa się go na czas od 2 lat do 6 miesięcy przed ustaloną datą. Niektóre rzeczy, jak salę weselną, zespół muzyczny i kamerzystę, warto zarezerwować wcześniej, aby uniknąć konieczności brania co popadnie. A tak wygląda przykładowy terminarz ślubny:

24-12 miesięcy przed ślubem:

Ustalić datę ślubu oraz wstępną liczbę gości; wybrać oraz zarezerwować sobie miejsce uroczystości, zespół muzyczny oraz fotografa/kamerzystę.

12-6 miesięcy przed ślubem:

Zacząć przygotowywać potrzebne dokumenty (metryki urodzenia, świadectwa chrztu i bierzmowania, itd.); zorientować się w terminach nauk przedmałżeńskich; zdecydować o wyborze strojów i wszelkich dodatków; wytypowanie świadków i poinformowanie ich o tym; zamówić usługi dekoratorskie i samochód ślubny.

6-3 miesiące przed ślubem:

Zarezerwować  w urzędzie i kościele termin uroczystości i ustalić jej przebieg oraz  złożyć wymagane dokumenty; zamówić ewentualny transport dla gości i nocleg; zarezerwować podróż poślubną; rozesłać zaproszenia i zawiadomienia z prośbą o potwierdzenie przybycia (to pozwala zmniejszyć koszty wesela).

3-1 miesięcy przed ślubem:

Młodzi przystępują po raz pierwszy do spowiedzi. Podczas spowiedzi przy konfesjonale należy zaznaczyć, że jest to spowiedź przedślubna, otrzymuje się wtedy wpisy do zaświadczeń, które trzeba będzie złożyć w kancelarii parafialnej; należy rozpocząć uczęszczanie na kurs przedmałżeński (trwa ok. 8 tygodni) oraz spotkania w poradni rodzinnej (trwają ok.6 tygodni); po wygłoszeniu zapowiedzi narzeczeni dostarczają do kancelarii zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi. Zarówno prośbę o ich wygłoszenie jak i zaświadczenie o ich wygłoszeniu w drugiej parafii trzeba złożyć we własnym zakresie, gdyż te dokumenty nie zostaną przesłane automatycznie do parafii, w której ślub się odbędzie; wybrać obrączki (kupuje je pan młody!!!); ustalić przewidywaną ilość gości i menu w restauracji, gdzie będzie wesele;  zabezpieczyć noclegi dla przyjezdnych gości oraz transport.

1 miesiąc przed ślubem:

Zamówić wiązankę ślubną, stroiki, tort weselny, wizytę u fryzjera i kosmetyczki; przymierzyć suknię i garnitur; zarezerwować termin u fryzjera i kosmetyczki, wykonać próbę makijażu i fryzury; ustalić wszystkie szczegóły przyjęcia weselnego: menu, dekoracja sali; ustalić szczegóły dotyczące repertuaru muzycznego (np. piosenka na pierwszy taniec oraz na podziękowania dla rodziców) i prowadzenia zabawy przez zespół, ustalić rodzaj zdjęć, miejsce ich wykonania (plener, studio), ustalić szczegóły dotyczące filmu wideo.

2 tygodnie przed ślubem:

Ostatnie przymiarki strojów ślubnych; przygotować listę rzeczy do zabrania w podróż poślubną; spotkanie z księdzem, organistą w celu ustalenia szczegółów uroczystości, oprawy muzycznej, dekoracji.

1 dzień przed ślubem:

Spakować walizki dzień przed uroczystością; odebrać wiązanki kwiatów; przygotować dokumenty, obrączki kosmetyczkę z chusteczką i zapasowymi pończochami; spacer, rozmowa z kimś bliskim, relaks, manicure, fryzjer, makijaż; sprawdzić dekoracje; narzeczeni po raz drugi przystępują do spowiedzi.

A po ślubie:

Rozesłać podziękowania za obecność, pamięć, prezenty; złożyć wszystkie pamiątki do jednego kuferka; przesłać informacje do odpowiednich instytucji o zmianie nazwiska, adresu zamieszkania, zmianie dowodu osobistego itd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz